Nástrčné a zástrčné kľúče, gola hlavice, nástavce alebo orechy

Sú skrutky a matice, ktoré plochým kľúčom alebo skrutkovačom ťažko utiahnete. V takej chvíli sa vám oplatí siahnuť po nástrčných kľúčoch. Nielenže sa osvedčí v stiesnenom priestore, ale vďaka račni je práca s nimi rýchla a pohodlná. Pozrime sa na ne pekne zblízka.

Hovorí sa im rôzne: nástrčné a zástrčné kľúče, gola hlavice, nástavce alebo orechy. Význam je ale stále rovnaký, gola hlavice predstavujú obľúbený a rozšírený nástroj na uťahovanie skrutiek všetkých veľkostí.

Nástrčné, alebo zástrčné?

Nástrčné aj zástrčné kľúče sú tvorené valcom so štvorhranným otvorom na jednej strane. Týmto otvorom nasadíte kľúč na ovládač (račňu). Či je kľúč zástrčný alebo nástrčný, to poznáte podľa zakončenia druhej strany.

  • Nástrčný kľúč – má šesťhranný alebo dvanásťhranný otvor, ktorý zvonku nastrčíte na šesťhrannú hlavu skrutky a matice; vyrába sa v metrických alebo palcových rozmeroch. Valec môže byť predĺžený pre lepší prístup k zahĺbeným spojom. Nahradíte ním napríklad ploché kľúče.
  • Zástrčný kľúč – v šesťhrannom otvore je pripevnený bit, ktorý zastrčíte do drážky skrutky. Rozlišuje sa teda podľa typu hrotu (drážky) na ploché, PH, PZ, imbus, torx a ďalšie menej časté drážky. Je teda alternatívou k skrutkovačom.

Pri oboch typoch platí, že veľkosť kľúča musí presne zodpovedať veľkosti skrutky a matice. Inak totiž nič nedotiahnete, a ešte si zničíte hlavicu aj skrutku. Pre atypické alebo veľmi opotrebované matice a skrutky, ktoré už majú „ožuvané“ rohy, sú ideálne dvanásťhranné hlavice. Ľahšie sa nasadzujú a vyhovujú rôznym tvarom hlavy skrutky.

Samotná hlavica nestačí
základ gola
Aby sme vôbec mohli kľúč použiť, potrebujeme k nemu správny ovládač, na ktorý sa nasadí štvorhranným otvorom. Tým najzákladnejším ovládačom je račňa.
 
 
Tvorí ju rukoväť zakončená hlavou so štvorhranným unášačom, na ktorý sa hlavica nasadí. Unášač a štvorhranný otvor hlavice teda musia mať rovnakú veľkosť, tá sa udáva v palcoch, napr. ½“. Na unášači sa hlavica zaistí guličkovou západkou, vďaka ktorej nemôže z račne spadnúť. Západku uvoľníte až stlačením gombíka na hlave račne.
 
Vnútri hlavy sa skrýva račňový mechanizmus – ozubený systém, ktorý výrazne uľahčuje prácu. Pomocou páčky prepínate pravý/ľavý chod podľa toho, či chcete skrutku uťahovať alebo povoľovať.
 
Pohybom račne jedným smerom uťahujete/povoľujete, pohybom späť račňa zuby preskočí. Stačí tak pohybovať račňou tam a späť len o určitý uhol.
 
Čím viac zubov račňa má, tým je uhol po otočenia menší, napr. 72 zubov umožňuje pootočenie len o uhol 5 °. To je výhodné v stiesnenom priestore. Račňa môže byť krátka, teleskopická, dlaňová, tvarovaná (prehnutá) alebo napríklad kĺbová.
 
 
Vratidlo je predchodcom račne, vyzerá ako guľatá tyč prevlečená štvorhranom. Keďže nemá račňový mechanizmus a na uťahovanie využíva páku, je potrebné ním otáčať dookola. Podobnú funkciu má aj pákový ovládač (tvarom podobný skrutkovaču), kolovrátok alebo trhák (s kĺbom).
 
 
Kardan alebo Kardanov kĺb je otáčavý nástavec umožňujúci uťahovať v inom uhle, než v akom sa k skrutke dostanete iba s račňou.
 
 
Redukcia slúži na prevedenie jednej veľkosti štvorhranu na inú veľkosť (napr. z 1/2“ na 3/8“), inými slovami pre použitie menších hlavíc s väčšou račňou a naopak.
 
Adaptérom zase spojíte račňu s bežným bitom (z jednej strany je totiž vonkajší/vnútorný štvorhran, z druhej vonkajší/vnútorný šesťhran).
 
 
Nasadí sa na štvorhran račne, naň potom príde hlavica.
 
Predĺženie využijete pri veľmi zapustených skrutkách a ťažko prístupných miestach. Vyrába sa v rôznych dĺžkach, narazíte aj na pružinové prevedenie.