Ošetrovanie obuvi
Pre niekoho hračka, pre druhého nočná mora. S tými správnymi prípravkami to bude jednoduché pre každého!
Niektoré topánky je síce možné prať v práčke, ale tých je naozaj málo. Čo teda s obuvou, ktorá by sa v práčke zničila, ale už zďaleka nevyzerá ako nová?
Vyčistite ich pomocou špeciálnych prípravkov, ktoré obuv nepremáčajú a šetrne odstránia väčšinu nečistôt.
Po riadnom vyčistení obuvi by mala nasledovať správna starostlivosť. Ak máte koženú obuv, musíte sa o ňu starať oveľa viac ako o topánku z umelého materiálu tzv. EKO kože čiže syntetiky alebo textilu! Kožené topánky sú totiž z prírodného materiálu (usne), ktorý potrebuje pravidelne vyživovať, koža potom nepopraská a zostane mäkká. S popraskanou kožou už neskôr ťažko niečo urobíte, ale ak budete tomu predchádzať vhodnou starostlivosťou, topánky Vám vydržia aj 5x dlhšie.
Keďže obuv, v ktorej chodíme denne je veľmi namáhaná, je nutné jej poskytnúť aj kvalitnú ochranu. Všetci vieme, že počasie u nás sa mení zo dňa na deň a nezáleží na tom, aké máme práve ročné obdobie. Na to je dobré sa pripraviť a impregnáciu mať VŽDY po ruke! Impregnácia Vám nielen že podstatne predĺži v daždivom počasí sucho v topánkach, ale aj chráni materiál pred špinou a ten pritom zostáva priedušný! No povedzte sami - nie je to skvelé? Pritom stačí tak málo. Topánky impregnujte vždy z dostatočnej vzdialenosti, v tenkej vrstve (radšej 2x tenká vrstva ako jedna silná) a pri izbovej teplote, pri ktorej ich tiež nechajte minimálne 20 minút uschnúť!
Obuv je potrebné ošetrovať a chrániť aj zvnútra! Aby sa v obuvi zbytočne netvorili plesne, baktérie a ďalšie podobné mikroorganizmy, vždy po použití obuvi z nej vyberte vložky, nechajte ich vyvetrať a vyschnúť. Pokiaľ máte skrinku na topánky dobre vetranú a pri izbovej teplote, je možné použiť dezinfekčný sprej, ktorý obuv tiež zbaví baktérií a plesní.